Recenzja Hoka OneOne Clayton 2

Hoka OneOne Clayton 2 - Recenzja

Hoka One One Clayton 2

Znakiem rozpoznawczym butów do biegania Hoka OneOne jest gruba podeszwa, a co za tym idzie bardzo duża amortyzacja. Nurtuje manie pytanie czy „startówka” może posiadać tak dużą ilość amortyzacji a przy tym zachować dynamikę, lekkość znaną z typowych butów startowych. Mogłem się przekonać tego na własnej skórze, a dokładnie na własnych nogach. Dzięki uprzejmości firmy Raven Polska – oficjalnego dystrybutora marki Hoka OneOne w Polsce otrzymałem możliwość przetestowania butów startowych tego producenta – mój typ padł na model Clayton 2 poniżej przedstawiam podstawowe informacje:

Dane podstawowe:

Dopasowanie: Średnie, dużo miejsc dla przedniej części stopy.

Przeznaczenie: buty na asfalt, utwardzone drogi,

Stopa: Neutralna

Dynamika: Duża

Amortyzacja: Duża

Drop: 4mm (Śródstopie: 20 mm, Pięta: 24 mm)

Waga: 235g (42 2/3 EUR)

Rozmiarówka: rzeczywista, czyli jak ktoś biega w 8 US to taki należy wybierać

Podeszwa zewnętrzna – RMAT – lekka waga, wysoka amortyzacja i przyczepność

Podeszwa wewnętrzna – PRO2Lite – pianka o podwójnej gęstości która ma zapewnić amortyzacje i dynamikę

Hoka OneOne Clayton 2 - Widok z boku Hoka OneOne Clayton 2 - Widok od wewnątrz

Pierwsze wrażenie po wyciągnięciu z pudełka - przerażenie, podeszw gruba na ponad 2cm, bardzo szerokie zarówno przód jak i tył buta, buty wyglądają bardzo masywnie, mimo wizualnie dużego rozmiaru są bardzo lekkie.

Cholewka zewnętrzna zbudowana z przewiewnego materiału wzmocnionego licznymi paskami TPU wykonanych z miękkiego i elastycznego tworzywa, których zadanie jest poprawa opięcia stopy przez cholewkę oraz zwiększenie jej trwałości. Materiał na cholewce dobrze oddycha, wentylacja buta bardzo duża, raczej będzie w nim hulać wiatr niż będzie wam w nich za gorąco szczególnie latem. Język cienki, jak w typowych starówkach, lecz nie powoduje żadnego dyskomfortu podczas biegania, nie jest tak miękki jak w typowych butach treningowych.

 

Hoka OneOne Speed Goat 2

Wkładka Ortholite, cienka, lekko zakrzywiona od wewnętrznej strony stopy. Użytkownicy poprzedniego modelu skarżyli się na częste odciski właśnie po tej stronie stopy, w okolicach śródstopia. W nowym modelu problem ten został wyeliminowany i sam nie miałem żadnych odcisków czy dyskomfortu podczas testowania tego modelu . Spód wkładki jest szorstki przez co nie będzie się przesuwać, marszczyć czy zwijać podczas bieganie nawet gdy będziemy biegać w deszczową pogodę. Zapiętek dość wysoki miękki lecz bez nadmiernej ilości gąbki, sporo miejsca, lekko przechylony u góry, ma to za zadanie poprawić trzymanie pięty przez cholewkę.

Hoka OneOne Clayton 2 - Wiązanie

 

Nie odczułem jakiś problemów z podrażnieniem achilesów jedynie ze względu na wąską piętę zmieniłem wiązanie z użyciem ostatniej dziurki co poprawiło trzymanie pięty i zapobiegło nadmiernemu przesuwaniu stopy w bucie.

Hoka OneOne Speed Goat 2-Podeszwa

 

Na podeszwie zewnętrznej zastosowano materiał RMAT który charakteryzuje się bardzo dużą sprężystością i wytrzymałością. Biegałem po różnego rodzaju  nawierzchni: asfalt, kostka brukowa,  betonowe płyty, gdy było mokro i sucho, but zapewnia odpowiednią przyczepność na różnej nawierzchni co jest na pewno dużym plusem tych butów.

Podeszwa środkowa wykonana jest z panki o podwójnej gęstości PRO2Lite, przednia cześć buta jest twardsza dla lepszej dynamiki a tył bardzie amortyzowany i miękki dla ochrony. Dla tych którzy nie znają tego modelu, but ten to wspaniały wybór dla osób szukających dużej amortyzacji w bucie prze zachowaniu jego niskiej wagi. But ma duży  potencjał stać się znakomitym rozwiązaniem jako but startowy do biegania długich dystansów od półmaratonu do maratonu dla osób mniej zaawansowanych a dla tzw „ścigaczy” idealny but treningowy który zapewni dynamikę przy szybszych akcentach i komfort przy długich wybieganiach.

Hoka OneOne Speed Goat 2-Cholewka

 

Generalnie but po wyjęciu z pudełka wydaje się bardzo sztywny, tą sztywność da się odczuć podczas pierwszych kilkunastu kilometrów, dodatkowo czuć było dyskomfort w okolicach łuku stopy. Warto dać im szansę i nie można się zniechęcać po pierwszym treningu. Już na kolejnych kilometrach but zaczyna być bardzie elastyczny a problemy zaobserwowane na początku znikają.

Hoka OneOne Speed Goat 2-Cholewka

 

Zrobiłem w tych butach kilkanaście jednostek treningowych ze zmienną intensywnością i czasem trwania. Wygoda, wygoda i jeszcze raz wygoda, przy długich wybieganiach nie miałem żadnego dyskomfortu, wygoda i komfort na wysokim poziomie.

Jeżeli chodzi o tempo interwałowe w granicach 3:30 – 3:40 min/km to but jest dynamiczny, da się takie jednostki biegać ale wydaje mi się że muszę włożyć w ten trening więcej siły żeby utrzymać takie tempo, niż gdybym robił taki trening w butach startowych. Przy biegach tempowych, rozbieganiach czy spokojnych biegach regeneracyjnych biega się bardzo komfortowo, but jest dynamiczny.

Hoka OneOne Speed Goat 2-Po testach

 

Kolejna aktualizacja modelu wyeliminowała większość problemów obserwowanych w poprzednim modelu. Warto zwrócić uwagę jedynie na fakt że na początku but jest mało elastyczny, twardy, trzeba kilkunastu kilometrów żeby zaczął pracować tak jak powinien. Nie podlega dyskusji że bieganie w butach z tak dużą ilością amortyzacji zapewnia niesamowity komfort, do tego twardszy przód buta zapewnia odpowiednią dynamikę. Clayton 2 to świetny but na długie dystanse, na pewno nie będzie to „startówką” dla typowych ścigaczy lecz dla tej grupy może okazać się  znakomitym butem treningowych, w których bez problemu zrobisz szybsze jednostki treningowe. Dla osób mniej zaawansowanych może okazać się znakomity rozwiązaniem i zostać butem startowym.

Hoka OneOne Speed Goat 2-Po testach podeszwa

Lekkość, zwinność, dynamika i duża amortyzacja, zamknąć wszystko w jednym bucie, to nie lada wyznanie, według mnie projektantom znakomicie się  to udało.  Często wiele osób z szeroką stopa ma problem z dobraniem buta odpowiedniego dla nich, który zapewni odpowiednią przestań z przodu stopy ale nie w Clayton 2. Jeżeli chodzi o osoby z węższą stopa, sznurowanie powinno być inne, ja w takim przypadku stosuje wiązanie z zastosowanie ostatniej dziurki przez to pięta lepiej jest trzymana i zapobiega to nadmiernemu przesuwaniu stopy wewnątrz buta. Próbowałem wiązać mocnie, lecz nie za mocno, niestety nie byłem w stanie zawiązać tak żeby było OK, jak wspomniałem poprzez zastosowanie innego wiązania nie miałem więcej problemu z dopasowaniem. Jeżeli chodzi o wytrzymałość butów to po 200km nie stwierdziłem żadnych przetarć, dziur, wytarcia zapiętków czy innych niepokojących uszkodzeń. Tak samo bieżnik po 200km nie jest mocno zużyty i zachowuje swoje właściwości a w szczególności bardzo dobrą przyczepność - trwałość buta również duży PLUS Uśmiech

 

Pozdrawiamy

 

Robert

EuforiaBiegacza Team 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklepy internetowe AZ.pl