loadingimg

Wczytuję dane...
 • Użytkownicy online: 1
 • Aktualny czas:
 • Szukaj
szt. na kwotę 0.00 PLN
 • Sierpień
 • Czerwiec
 • Marzec
 • Styczeń
Archiwum
 • 2017
 • 2016
 • 2015
Waligóra RUN Cross - Ultra podróż
 • Waligóra RUN Cross - Ultra podróż
 • Waligóra RUN Cross – ultra podróż

  Start w Waligóra RUN Cross będzie swojego rodzaj podróżą sentymentalną do miejsc  mojego dzieciństwa. Tutaj dorastałem i przeżyłem połowę swojego życia. Góry zawsze były częścią mnie i tak pozostało do dzisiaj. Kiedyś były na wyciągnięcie ręki teraz dzielą nas 2h jazdy samochodem.  Dystans nie ma znaczenia, wracamy w tu z ogromną przyjemnością - zawsze.

  Przez ostatnie miesiące Góry Suche były  jednym z naszych ulubionych miejsc do trenowania. Szczyty wyglądają niepozornie, w większości obrośnięte drzewami , jakby się ukrywały i skrywały jakieś tajemnice. Chcieliśmy je odkrywać jeden po drugim i czerpać radość z biegania, radość pokonywania kolejnych kilometrów – Razem.

  Zaczęliśmy odsłaniać je na nowo, każdy z nich zaskakiwał czymś innym, podnosił bicie serca podczas mozolne podejść, dawał poczucie niesamowitej wolności, ogromnej satysfakcja mimo ogromnego zmęczenia. Znamy każdą ścieżkę, każdy zakręt, czujemy się jak w domu.

  Organizatorzy przygotowali wyjątkową trasę i zapraszają nas w podróż, taką bez wygód, bez pierwszej czy drugiej klasy, bez  wagonów z „kuszetkami” , bez darmowego wifi, bez klimatyzacji ale z bezpośrednim dostępem do świeżego powietrza. W zamian dają coś innego ważniejszego – możliwość zmierzenia się z WRC, pokonania własnych słabości, kształtowania charakteru, napawania się wspaniałym widokami i przeżycia przygody życia.  Jeśli masz odwagę wsiadaj do pociągu „WRC  Ultramaraton – Głuszyca-Andrzejówka-Sokołowsko-Andrzejówka-Głuszyca” odjazd o godzinie 8:00 i 10:00 na trasie „WRC Półmaraton Głuszyca-Andrzejówka-Głuszyca”. Na trasie organizator przygotował kilka wagonów „WARS” gdzie będzie można uzupełnić płyny, podładować węgle i ruszyć w dalszą drogę.

  Trasa Półmaraton

  Trasa jest dość trudna, przewyższenia przy ultra to +2500m/-2500m a półmaratonie +1200m/-1200m. Podejścia i zbiegi są w większości bardzo strome, mocno techniczne, miejscami bardzo wąskie. Odcinków płaskich jest jak na lekarstwo.

  Profil Waligóra Run Cross - Półmaraton - Sklep biegowy EuforiaBiegacza.pl

  Źródło: Strona biegu: www.waligoraruncross.pl

  Jeżeli chodzi o trasę półmaratonu macie na swojej drodze do pokonania 8 szczytów. Pierwszy z nich to Rogowiec 870 m.n.p.m do którego prowadzi jedno z najdłuższych podejść około 2100m i +290m przewyższeń. Na szczycie można podziwiać piękne panoramy pobliskich Gór Czarnych i Gór Wałbrzyskich oraz ruiny zamku. Krótki ale stromy zbieg żeby za chwilę znów zacząć wspinać się na kolejne wzniesienie – Jeleniec 902 m.n.p.m, podejście około 300 metrów i +62 m przewyższenia (podejście dość strome).

  Waligóra Run Cross 2016 - Widok z Rogowca - Sklep biegowy EuforiaBiegacza.pl

  Widok z Rogowca, Foto:EuforiaBiegacza.pl

  Ze szczytu zbiegamy w dół i kierujemy się na kolejne wzniesienie– Turzyna 895 m.n.p.m, podejście dość krótkie z przewyższeniem około +40m.  Zbiegamy w dół stokówkami w kierunku schroniska „Andrzejówka” gdzie znajduje się 1 z 3 wagonów „WARS” przewidzianych na tej trasie.  Tutaj odsapnijcie trochę bo za chwilę czeka was 300 metrów soczystego podejścia – Waligóra 936 m.n.p.m. Najlepsza taktyka to „na czworaka” sprawdza się w każdych warunkach. Tutaj poczujecie palące mięśnie, szybkie bicie serca, nie próbujcie na nią wbiegać. Najszybsze odnotowane „wbiegnięcie” z pod schroniska na szczyt to 6 min.  Może będzie jakiś śmiałek który szarpnie jak koń furmankę. Wy oszczędzajcie siły, przydadzą się w drugiej części. Ze szczytu zbiegamy około 2 km, pod drodze mijając ruiny schroniska z wspaniałą panoram. Dobiegamy do „WARS” nr 2, jeżeli poprzednie podejście wyssało z was energię uzupełnijcie ją na punkcie. Pogoda zapowiada się tropikalna następny „WARS” będzie za 5km warto uzupełnić płyny. Pijcie jak najwięcej, małymi łyczkami nawet jeżeli Wam się wydaje, że się wam nie chce. Po krótkim zbiegu zaczyna się kolejne bardzo strome podejście na Szpiczak 880 m.n.p.m +115m przewyższenia na 400 metrach podejścia. Amatorzy cudownych widoków i miłośnicy fotografii będą rozkoszować się wspaniałym widokami, niech każdy będzie „Japończykiem”  i zatrzyma się żeby złapać oddech i zrobić kilka zdjęć. Można się wdrapać wyżej, na szczycie znajduje się wieża widokowa skąd będziecie mieć wspaniały widok na Góry Sowie i Góry Stołowe, przy dobrej pogodnie można będzie zobaczyć również Karkonosze. 

  Waligóra Run Cross 2016 -Widok ze Szpiczaka

  Widok ze Szpiczaka, Foto:EuforiaBiegacza.pl

  Ze „Szpiczaka” mamy bardzo krótki, stromy zbieg, uważajcie na uciekające  spod nóg kamienie, szukajcie większej przyczepności na bokach. Musicie wykazać się 100% koncentracją, kto nie czuje się mocny na zbiegach  niech nie rozpędza się za bardzo , wrzuci lekko hamulec ręczny i bezpiecznie dotrze na sam dół. Za chwilę wspinamy się na kolejny szczyt – Siroky Wrch 839 m.n.p.m +53m przewyższenia na 500m podejścia. Krótki stromy zbieg żeby za chwilę znów wspinać się na kolejne wzniesienie Kościelec i Słodna. Następnie stromy zbieg do kamieniołomów „Kamyk” gdzie znajduje się „WARS” nr 3. W otoczeniu punktu żywieniowego znajduje się darmowa strefa SPA – staw. Jeżeli ktoś będzie szukał ochłody dla swoich stóp może skorzystać z „krioterapii”. Zaczerpnijcie głęboki oddech, naładujcie akumulatory nową energią, zbierzcie w sobie resztki siły by ruszyć w dalszą drogę – ostanie 5km do mety, asfaltem najpierw łagodnie potem w dół, meta jest na wyciągnięcie ręki, jeszcze wiadukt i okoliczne łąki – cel jest blisko.

  Waligóra Run Cross 2016 - Kamieniłom Waligóra Run Cross 2016 - Kamieniołom widok z dołu

  Widok na kamieniołom "Kamyk", Foto:EuforiaBiegacza.pl

  Trasa Ultramaraton

  Profil Waligóra Run Cross - Ultramaraton - Sklep biegowy EuforiaBiegacza.pl

  Źródło: Strona biegu: www.waligoraruncross.pl

  Jeżeli chodzi o trasę ultra maratonu to podróż x2, dwa razy więcej szczytów – 16, dwa razy więcej przewyższeń +2500m/-2500m, 2x „Szpiczak” nie wspominając o podejściu pod Włostową i Bukowiec. Uczestnicy zmierzą się bardzo wymagającą techniczną trasą, bardzo trudne długie strome podejścia, strome zbiegi, wąskie fragmenty gdzie uczestnicy będą musieli się mijać na trasie nie zabraknie też długich zbiegów gdzie można się rozpędzić jak „Pendolino”, lecz zawsze bądźcie czujni bo nie wiadomo co czeka za następnym zakrętem. Trasa „ultra” pokrywa się z półmaratonem do około 16km  i potem od 42km do samej mety.  Ze „Szpiczaka” zbiegamy w dół do wioski „Radosna” gdzie ostro skręcamy w lewo i zaczynamy wspinaczkę około 2 km +119m przewyższeń na szczyt „Kozina” 793m.n.p.m, po prawej stronie będziemy widzieć kolejne wzniesienia które będziemy wkrótce pokonywać: Włostowa, Kostrzyna i Suchawa.

  Waligóra Run Cross 2016 -Widok na Włostową

  Widok na Włostową, Kostrzynę i Suchawę, Foto:EuforiaBiegacza.pl

  Docieramy do „Przełęczy Sokołowska” skąd szeroką drogą zbiegamy do Sokołowska gdzie czeka „WARS” nr 4. Skorzystajcie z jego dobrodziejstw, zatankujcie pod korek i uzupełnijcie braki energetyczne przed 1 z 2 najtrudniejszych/najdłuższych podejść na trasie. Kolejne wzniesienie które musimy pokonać to „Włostowa” – 905m.n.p.m z +298m przewyższeń na 1400 metrach. Te podejście ma kilka etapów, po ukończeniu jednego wydaje nam się że to już koniec lecz ku naszemu zdziwieniu pojawia się następne i tak ze trzy razy – taki „Oszust”. Dużo luźnych kamieni na podejściu, uciekają spod nóg, trzeb szukać lepszej przyczepności po bokach lub w miejscach gdzie ich nie ma. Podejście nie jest całkowicie osłonięte od słońca, w ten upalny dzień musicie się dobrze nawadniać, pić wodę i spożywajcie elektrolity. Widoki zapierające dech w piersiach rekompensują trudy wspinaczki, to nie koniec bo jeszcze przed długim zbiegiem do Sokołowska musimy wspiąć się na kolejne 2 szczyty z czego „Suchawa” 928m.n.p.m, to kolejne +76m w pionie na 250m metrach podejścia. Uważajcie na zbieg, jest stromy a do tego dużo drobnego piachu, nawet buty „trailowe” potrafią odjechać. Zaczyna się jeden z dłuższych zbiegów około 5km duktami leśnymi do Sokołowska, jest bardzo przyjemny, lecz zdarzają się strome ale bardzo krótkie odcinki.   „WARS” nr 5 przyjemnie Was z otwartymi rękami, napoi, nakarmi, wesprze dobrym słowem czy ukoi w bólu. Naładujcie się  pozytywną energia przed Wami kolejne dwa sute podejścia.  „Stożek Wielki „ 841 m.n.p.m można podzielić na dwie części najpierw podejście na „Stożek Mały” łagodnie około +130m przewyższenia na 1km aby następnie stromym podejściem wspinając się po usypisku kamieni na sam szczyt, to kolejne +130m przewyższenia na 600m. Zbiegając/schodząc ze szczytu trzeba zachować szczególną ostrożność. Jest to najtrudniejszy zbieg na całej trasie, dla waszego bezpieczeństwa będzie  stał tam ratownik górski, oby nie musiał nikomu udzielać pomocy. Mając w nogach ponad 30km i +2000m przewyższeń nogi już nie trzymają jak wcześniej, do tego dojdzie zmęczenie i wysoka temperatura. Obiegamy szczyt dookoła i na części trasy będziemy mijać pozostałych zawodników którzy będą przed atakiem szczytowym. Zachowajcie szczególną ostrożność to bardzo wąski odcinek w lesie gdzie trudno jest przejść jednej osobie a co dopiero minąć innych. Docieramy do „Wars” nr 6 – ten sam który odwiedziliśmy przed 30km. Uzupełnijcie płyny, następny punkt będzie dopiero na 47km.  Zaczyna się ostatnie najdłużej podejście na trasie „ultra” – Bukowiec 898m.n.p.m. +290m przewyższenia na 1km. Mozolnie przedzieramy się między drzewami, w dolnej części duszno, nie ma co szukać podmuchów wiatrów, wspinamy się mozolnie na szczyt. W pewnym momencie przecinamy leśną drogę, ale to nie koniec lecz możliwość złapania głębszego oddechu. Tutaj każdy jak zombie będzie kroczył, noga za nogą, w skupieniu z dużym grymasem na twarzy daremnie wypatrując szczytu którego nie widać. Motywujcie się, że to ostatnie długie podejście.

  Waligóra Run Cross 2016 - Po drodze z Bukowca

  Zbieg z Bukowca, okolice schroniska Andrzejówka, Foto:EuforiaBiegacza.pl

  Ze szczytu krótki w marę płaski odcinek nagle skręca w prawo i zaczyna się stromy wąski zbieg, następnie krótkie podejście i zbieg do Andrzejówki. Z Andrzejówki biegniemy w kierunku „Szpiczaka” którego będziemy zdobywać kolejny raz. Ostatnie 10km do mety, kilka mniejszych szczytów do zdobycia i ostatni zbieg około 6km do mety. Tutaj trzeba biec sercem, stawiać sobie za cel kolejne drzewo, kolejne 100m, powoli podążając ku upragnionej mecie. Ból powoli zmieni się w euforia, wizja męty będzie napędzała wasze ciężkie nogi, to nie będą łatwe kilometry, to  będą najdłuższe kilometry w waszym życiu. Nie myślcie o tym, wizualizujcie sobie jak w radości i bananem na twarzy przekraczacie metę, jak medal zawiśnie na szyi a wy będziecie mega dumni, zmęczeni ale szczęśliwi. Spełnicie kolejne swoje marzenie ale najpierw „Zmierzcie się z WRC” bo warto.

  Bezpieczeństwo ponad wszystko

  Jak już wcześniej wspominałem, trasa jest jedną z trudniejszych w Polsce. Bardzo strome podejścia i strome zbiegi wymagają ogromnej koncentracji. Do tego dochodzi wysoka temperatura, pogoda ma być iście tropikalna. Mimo że punktów żywieniowych jest sporo musicie zabrać ze sobą bidon lub plecak z bukłakiem. W takich warunkach bardzo szybko można się odwodnić. Pijcie jak najczęściej, pijcie nie tylko wodę ale przede wszystkim zadbajcie o uzupełnianie elektrolitów. My używamy tabletek Ale HydroSalt lecz jeżeli ktoś lubi to izo będzie również bardzo dobrym rozwiązaniem. Telefon z włączonym roamingiem a nich wpisane telefony do Organizatora i telefon alarmowy GOPR: 601 100 300 lub 985. Jeżeli ktoś ma telefon z Androidem to polecam aplikację możesz ją ściągnąć ze strony: http://601100300.pl/aplikacja/ lub z Android Market. Wybieracie się w góry zadbajcie o swoje bezpieczeństwo.

  Oznaczenie trasy

  Trasa jest bardzo dobrze oznaczona, są tabliczki na drzewach, napisy na ziemi i wydrukowane kartki ze strzałkami. Nie powinniście się zgubić, w newralgicznych miejscach będą wolontariusze, którzy wskażą wam drogę. Powodzenia !!! Organizatorzy zostawili serce na trase, pojawią się cytaty motywujące jakie to niespodzianka.

  Waligóra Run Cross 2016 - Znakowanie trasy - Sklep biegowy EuforiaBiegacza.pl Waligóra Run Cross 2016 - Znakowanie trasy - Sklep biegowy EuforiaBiegacza.pl Waligóra Run Cross 2016 - Znakowanie trasy - Sklep biegowy EuforiaBiegacza.pl

  Źródło: Strona biegu: www.waligoraruncross.pl

  Do zobaczenia na trasie, lekkich nóg do samej mety i dużo prądu pod butami. Bezpiecznych zawodów

  Pozdrawiamy

  EuforiaBiegacza.pl

  Więcej informacji znajdziecie na:

  Strona biegu: www.waligoraruncross.pl 

  Facebook: https://www.facebook.com/WaligoraRUNcross


   

2016-09-08 17:32:00